Zasady udzielania pierwszej pomocy. Co warto wiedzieć?

Z analiz danych GUS wynika, że wypadków w miejscu pracy jest coraz mniej, choć wciąż zdarzają się stosunkowo często. Dlatego znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest nadal bardzo cenna. Mimo że szkolenia z pierwszej pomocy nie są w Polsce obowiązkowe, to warto wiedzieć, na czym polega jej udzielanie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Czym jest pierwsza pomoc?
Pierwsza pomoc polega na zabezpieczeniu osoby w razie wypadku, urazu lub ataku choroby w celu ochrony życia i zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania następstw. W skrajnych przypadkach wymaga podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Zakres udzielanej pomocy jest zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników oraz rodzaju obrażeń. Czynności ratownicze powinny podejmować świadkowie zdarzenia, a najlepiej osoby, które zostały przeszkolone na kursach pierwszej pomocy. Warto podkreślić, że udzielanie pierwszej pomocy w świetle prawa jest obowiązkowe, o ile nie tworzy sytuacji zagrożenia.
Podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej
Podczas udzielania pierwszej pomocy obowiązuje, stosowana w medycynie etyczna zasada „po pierwsze nie szkodzić”. Osoby pomagające powinny zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego, a także mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i osób znajdujących się w pobliżu. Trzeźwa ocena sytuacji i rozpoznanie ewentualnych zagrożeń może zaważyć na powodzeniu niesionej pomocy. Dlatego należy zabezpieczyć miejsce wypadku i stosować środki ochrony osobistej, takie jak maseczki czy jednorazowe rękawiczki.
Jak udzielać pierwszej pomocy?
Wiedzę o prawidłowych zasadach udzielania pierwszej pomocy zdobyć można na kursach prowadzonych przez różnego rodzaju instytucje, fundacje i ośrodki kształcenia zawodowego. Dobrym przykładem może być działający na Kujawach Ośrodek Kształcenia Zawodowego we Włocławku, w którym kursy pierwszej pomocy prowadzą profesjonalni instruktorzy. Według szkoleń pierwsza pomoc powinna przebiegać następująco:
- Po pierwsze oceń stan poszkodowanego. Jeśli osoba reaguje, uzyskaj informacje co do jego dolegliwości i w razie potrzeby wezwij pomoc medyczną.
- Jeśli nie reaguje, musisz sprawdzić, czy poszkodowany oddycha. Jeśli tak, ułóż go w bezpiecznej pozycji i czekaj na pomoc, regularnie oceniając oddech.
- W przypadku zatrzymaniu krążenia jesteś zobowiązany do rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Powinna być ona prowadzona do momentu przybycia ratowników medycznych lub powrotu prawidłowego oddechu u poszkodowanego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Centrum Korepetycji 2+2 Wieluń
Nauczanie indywidualne, korepetycje
woj. łódzkie98-300 Wieluń, Zamenhofa 9
-
Trawers-ADR Specjalistyczne Szkolenia Transportowe
Szkolenia, kursy
woj. śląskie42-200 Częstochowa, Kilińskiego 16 lok. 17