Zasady udzielania pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc obejmuje czynności wykonywane dla ratowania zdrowia i życia osoby poszkodowanej. Jest ona prowadzona do momentu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników. Każdy świadek wypadku lub innej sytuacji, w której obserwuje się zagrożenie życia lub zdrowia, ma obowiązek tej pomocy udzielić. Warto zatem zdobyć choćby podstawowe informacje z tego zakresu – służą temu szkolenia. Poznaj podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy!
Najważniejsze – bezpieczeństwo!
Do najważniejszych zasad pierwszej pomocy należy zapewnienie bezpieczeństwa miejscu zdarzenia. Osoba, która się jej podejmuje, musi zadbać o właściwą ochronę siebie. Jeśli to zaniedba, sama może stać się poszkodowanym i nie będzie w stanie nikomu pomóc. Ważne jest również zapewnienie bezpiecznych warunków w miejscu zdarzenia i odpowiednie jego oznaczenie.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wziąć udział w kursie pierwszej pomocy?
W tym celu należy zawsze dokonać oceny sytuacji oraz wyeliminować zagrożenia. Jak wskazują specjaliści firmy Skills4u, pomoc powinna być udzielana w miejscu, w którym nie występują kolejne zagrożenia. Niezbędne jest również użycie środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki jednorazowe czy maseczka do sztucznego oddychania. Ofiara nie może być poruszana czy przenoszona bez wyraźnego powodu, to bowiem mogłoby skutkować kolejnymi obrażeniami. Nie wolno podawać jej jedzenia, napojów ani leków.
Przeczytaj również: Jakie umiejętności można zdobyć na kursach pierwszej pomocy dla szkół?
Czynności pierwszej pomocy
Po zabezpieczeniu miejsca udzielania pomocy konieczne jest ocenienie stanu poszkodowanego. Sprawdza się jego reakcje na bodźce, zadaje pytania o okoliczności wypadku lub urazu. W przypadku reakcji chorego, pozostawia się go w pozycji, w jakiej się znajduje, jeśli ta nie zagraża jego bezpieczeństwu. Regularnie monitoruje się również jego stan, aż do przybycia ratowników. Warto zadbać o komfort termiczny ofiary, a także sprawdzić, czy nie jest konieczne zatamowanie krwotoku.
W przypadku, gdy ofiara nie reaguje, trzeba sprawdzić, czy występuje u niej akcja krążeniowo-oddechowa. Jeśli poszkodowany oddycha i ma wyczuwalne tętno, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej. By zrobić to w najlepszy sposób, warto skorzystać
z profesjonalnego szkolenia pierwszej pomocy. Można na nim zapoznać się z wszystkimi informacjami dotyczącymi pomocy przedmedycznej.
Ważnym krokiem jest wezwanie pomocy. Można o to poprosić świadków zdarzenia lub zadzwonić po pomoc samodzielnie. W przypadku stwierdzenia braku akcji serca i oddechu, należy niezwłocznie przystąpić do udrożnienia dróg oddechowych. Poszkodowanego układa się na plecach i odchyla mu głowę do tyłu, usuwa się ewentualne ciało obce z ust ofiary i przystępuje do resuscytacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Urokliwy Zakątek Hotel Dla Zwierząt
Szkolenia, kursy
woj. kujawsko-pomorskie88-306 Szczepanowo, Barcińska 15
-
Trawers-Adr Kursy, Szkolenia Katarzyna Adrianowicz
Szkolenia, kursy
woj. śląskie42-200 Częstochowa, Kilińskiego 16 lok. 17
-
Trawers-ADR Kursy, Szkolenia Katarzyna Adrianowicz
Szkolenia, kursy
woj. śląskie42-200 Częstochowa, Kilińskiego 16 lok. 17