Zalety szkół niepublicznych

Zastanawiasz się, czy posłać dziecko do szkoły prywatnej? Martwi Cię wysokość opłat? A może masz jakieś uprzedzenia na temat środowiska, do którego wkroczy Twoja pociecha? Na początek, zwróć uwagę, że nauka w szkole państwowej nie jest zupełnie darmowa, m.in. trzeba opłacić wszystkie zajęcia dodatkowe. Unikasz tego w placówce prywatnej. A to dopiero początek jej zalet.
Teoretyczna i praktyczna edukacja
Szkoły niepubliczne realizują oczywiście podstawę programu nauczania. Jednak ich niekwestionowaną zaletą jest to, że uczą Twoje dziecko znacznie więcej niż obowiązkowe minimum. Starannie opracowany plan edukacji uwzględnia zarówno możliwości rozwojowe dziecka, jak i realistyczne przewidywania na temat tego, co przyda się młodemu człowiekowi w szybko zmieniającym się świecie współczesnym.
Przeczytaj również: Wybór szkoły niepublicznej - czym się kierować?
W szkołach prywatnych pedagodzy dbają, by uczniowie zdobywali coś więcej, niż teoretyczne wiadomości. Chodzi o to, by Twoje dziecko umiało zastosować w praktyce zdobytą wiedzę. Specjaliści od nauczania, np. w Niepublicznej Szkole Podstawowej Promyk w Szczecinie, wiedzą dobrze, że dla rozwoju człowieka przede wszystkim ma znaczenie to, czy umie on skorzystać z posiadanej wiedzy. Np. w porównaniu z „wkuwaniem” angielskich słówek i gramatyki, bardziej przydatna jest umiejętność porozumiewania się w tym języku.
Przeczytaj również: Kryteria wyboru szkoły – na co zwrócić uwagę przy szukaniu podstawówki?
Twórczy program wychowawczy
Zaletą szkoły niepublicznej jest jasny program wychowawczy, zazwyczaj przedstawiany w ramach misji, jaką stawia przed sobą szkoła. W edukacji chodzi nie tylko o to, by przekazać dzieciom wiedzę (także w praktyce), lecz by wychować je na dobrych ludzi, którzy w przyszłości podejmą ważne role społeczne.
Przeczytaj również: Jak wybrać liceum prywatne we Wrocławiu?
Warte uwagi jest holistyczne podejście do nauczania szkolnego, w ramach którego nauczyciele patrzą na Twoje dziecko z wielu perspektyw. Np. jeżeli Jaś nie ma problemu z nauką, to wspaniała sprawa. Ale może ma trudności ze współpracą z innymi dziećmi w grupie? Dobry uczeń może potrzebować wsparcia w zakresie radzenia sobie z własnymi emocjami oraz relacjami społecznymi. Zaś inna uczennica, np. Małgosia, może świetnie dogadywać się z rówieśnikami, ale wzmocnienia wymaga jej zdolność do koncentracji i przyswajania informacji.
W edukacji dzieci i młodzieży niezwykle istotna jest współpraca pomiędzy nauczycielami i rodzicami. Jeżeli nie będzie porozumienia na linii „szkoła-dom”, nawet najlepszy program edukacyjny i wychowawczy nie zostanie zrealizowany, przynajmniej nie w pełni. Dlatego prywatne placówki kładą duży nacisk na dobrą komunikację z rodzicami lub opiekunami swoich uczniów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
IDN Wiedza instytut doskonalenia zawodowego Jolanta Nowak
Szkoły dla dorosłych
woj. śląskie40-164 Katowice, Ordona 7 lok. 15
-
Specjalny Ośrodek Wychowawczy Dom dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki
Ośrodki szkolne, wychowawcze
woj. śląskie42-226 Częstochowa, ks. Kubiny 2 lok. 4
-
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Tarczynie
Szkoły - zespoły szkół publicznych
woj. mazowieckie05-555 Tarczyn, Szarych Szeregów 8
-
Sławomir Orawiec Orawsky
Szkoły artystyczne niepubliczne
woj. małopolskie31-334 Kraków, Władysława Łokietka 242D lok. 15