Wrocław na kartach książek. Najciekawsze publikacje o historii miasta
Wrocław nie ma łatwej i prostej historii – jak zresztą większość polskich miast. Jednak i tę trudną historię warto poznać. Nie tylko po to, aby nie powtarzać błędów innych, ale także po to, by mieć świadomość, skąd przyszliśmy i co nas do tego miasta przyprowadziło. Warto w tym celu sięgnąć po książki związane z historią Wrocławia. Które z nich będą najlepszym wyborem?
Wrocław dla dociekliwych – Marek Perzyński
Książka Marka Perzyńskiego mówi o wielu wątkach w bogatej historii Wrocławia. Jednym z nich jest pochodzenie dzisiejszych wrocławian – czyli Kresy, a konkretnie Lwów. To z niego właśnie zostali przesiedleni Polacy ze Lwowa i okolic w latach 1944-1946. Wszyscy przesiedleni utracili swoje dobytki, a nierzadko także i bliskich. Siłą rzeczy odcisnęło się to i na nich, i na historii Wrocławia. Choć z pozoru taka książka może się wydawać zapisem wydarzeń lub wręcz kroniką, ale tak nie jest – jest to de facto przewodnik po miejscach we Wrocławiu, które są związane z tą historią. Autor kieruje książkę do młodego pokolenia, które nie zna tej historii lub słyszało jedynie opowieści dziadków.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się i jak działa wydawnictwo książkowe?
Co ciekawe, echo tej historii cały czas wybrzmiewa w różnych miejscach Wrocławia, a wiele rzeczy dzieje się niemalże na naszych oczach. Jakich konkretnie? Warto zajrzeć do „Wrocławia dla dociekliwych”, aby się tego dowiedzieć!
Przeczytaj również: Edukacyjne książki dla dzieci - jak wybrać mądrze?
Tajemnice wrocławskiego Ostrowa Tumskiego – Marek Perzyński
Inna ważna książka Marka Perzyńskiego to „Tajemnice wrocławskiego Ostrowa Tumskiego”, czyli rzecz o sercu tego miasta. Ostrów Tumski traktuje się nie tylko jako kolebkę Wrocławia, ale także jako miejsce o wyjątkowej energii. To miejsce jest też po prostu bardzo urokliwe – prowadzi do niego słynny most, na którym zakochani zapinają kłódki ze swoimi imionami i wypisaną datą, co ma symbolizować trwałość ich uczucia. Na tej samej ulicy znajduje się także jedyna w Polsce działająca sieć latarni gazowych, zapalana przez najprawdziwszego latarnika. Już te miejsca świadczą o magicznej aurze towarzyszącej temu miejscu, a dalej jest już tylko lepiej.
Przeczytaj również: Jak wydać książkę? 4 kroki do publikacji!
Dzięki tej książce poznamy dzieje katedry wrocławskiej, jej rolę w kształtowaniu miasta oraz znaczenie społeczne. Poznamy zakamarki katedry – jej ołtarze, dekoracje i miejsca o dużym znaczeniu, o których historii na co dzień się nie mówi. Dowiemy się także, jakie historie i legendy kryją się za stojącymi tu zabytkami, pomnikami czy rzeźbami. Dla każdego miłośnika Wrocławia jest to pozycja obowiązkowa!
Wrocław: podróż przez wieki – Maciej Łagiewski
To jeszcze jedna pozycja na temat historii Wrocławia, którą możemy znaleźć w ofercie księgarni Wratislavia. W tej pokaźnej książce (376 stron!) autor opowiedział o ciekawych miejscach, wydarzeniach i osobach związanych z Wrocławiem. Nie ma tu tradycyjnych rozdziałów, ponieważ zagadnienia opisywane są w formie felietonów. W dodatku są one pisane popularnonaukowym językiem, dlatego pomimo niemałej objętości książkę czyta się lekko i z przyjemnością. Jeśli nie mieliśmy jeszcze styczności z książkami o Wrocławiu, to pozycja Macieja Łagiewskiego będzie idealnym początkiem poznawania tego miasta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana