O czym trzeba pamiętać podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy to jeden z bardziej stresujących egzaminów. Dla wielu osób jest w ogóle pierwszym poważnym sprawdzianem w życiu. Warto pamiętać, że składa się on z kilku etapów i warto dobrze się do niego przygotować. Kandydaci są sprawdzani w różnych sytuacjach, tak podczas manewrów parkowania i zawracania, jak i jazdy zgodnej z przepisami ruchu drogowego. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, aby ograniczyć stres i zdać egzamin!
Jak się przygotować do egzaminu praktycznego?
Poza umiejętnościami praktycznymi, podczas egzaminu ważne jest wcześniejsze opanowanie wiedzy teoretycznej. Od niej bowiem zależy kompleksowe przygotowanie do egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Teorii należy uczyć się tak, by móc ją wykorzystać na późniejszych etapach egzaminu praktycznego oraz w codziennej jeździe, po uzyskaniu prawa jazdy.
W dniu egzaminu należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Bez niego kandydat na kierowcę nie zostanie dopuszczony do egzaminu w Ośrodku Ruchu Drogowego. Jak wskazują specjaliści Ośrodka Szkolenia Kierowców „Ogniwo”, dla własnego dobra, warto wcześniej się zrelaksować, by do samego egzaminu nie podchodzić zestresowanym. Dobrze jest przyjechać do WORD-u nieco wcześniej, by nie denerwować się ewentualnym spóźnieniem. Można przypomnieć sobie wskazówki instruktora, poobserwować infrastrukturę miejsce, gdzie odbędzie się egzamin.
W trakcie egzaminu praktycznego
Podczas egzaminu należy maksymalnie skupić się na wykonaniu zadania. Egzaminator poprosi wcześniej kandydata na kierowcę o dowód tożsamości. Po przydzieleniu do konkretnego pojazdu rozpoczyna się właściwy egzamin praktyczny na prawo jazdy.
Należy sprawdzić działanie wylosowanych wcześniej świateł i wykonać wybraną czynność kontrolno-obsługową. Może to być sprawdzenie:
- poziomu oleju silnikowego,
- poziomu płynu chłodniczego,
- poziomu płynu hamulcowego,
- poziomu płynu do spryskiwaczy,
- działania sygnału dźwiękowego.
Profesjonalny kurs na prawo jazdy powinien przygotować kursanta do wykonania każdej z tych czynności.
Przed rozpoczęciem jazdy należy ustawić fotel oraz lusterka. Koniecznie zapiać psy bezpieczeństwa w prawidłowy sposób, a więc bez ich skręcenia i na odpowiedniej wysokości. Kolejnym elementem jest sprawdzenie, czy wszystkie drzwi są zamknięte i czy nie zapaliła się żadna kontrolka ostrzegawcza. Ważne jest włączenie odpowiednich świateł oraz wykonanie pierwszego manewru na placu. Jazda powinna być płynna, bez naruszenia pachołków. Podczas jazdy po mieście można popełnić drobne błędy, jednak tylko jeden z każdego obszaru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Trawers-ADR Specjalistyczne Szkolenia Transportowe
Szkolenia, kursy
woj. śląskie42-200 Częstochowa, Kilińskiego 16 lok. 17
-
Centrum Korepetycji 2+2 Wieluń
Nauczanie indywidualne, korepetycje
woj. łódzkie98-300 Wieluń, Zamenhofa 9