Nauka języków obcych - co oprócz języka angielskiego?
Język angielski jest językiem międzynarodowym, wręcz wymaganym na niektórych stanowiskach w pracy. Jest również językiem używanym na forach, czatach, w e-sporcie, czyli ogólnie w Internecie, gdzie spotykają się ludzie o różnych narodowościach. Jest to w końcu język, którego nauka nie przysparza wielu problemów, a materiały edukacyjne są powszechne i darmowe. Nie jest jednak jedynym używanym na świecie. Co zatem warto studiować oprócz języka angielskiego?
Do pracy i na urlop
Jeżeli mówimy o nauce języka obcego w szkole, mamy na myśli angielski (na wczesnym etapie) i niemiecki (na późniejszym). Zdania, że jest to ciężki język do nauczenia (wiąże się to z „twardością”, a także długością niektórych wyrazów), można uznać za przesadzone. Kto bowiem opanował język polski, nie powinien mieć trudności z innym narzeczem.
Przeczytaj również: Jak przekonać dziecko do nauki angielskiego?
Niemcy są naszym zachodnim sąsiadem i znajomość ich języka może być bardzo pomocna na studiach w tym kraju oraz późniejszej pracy. Wiele znanych na całym świecie zakładów ma swoje siedziby w Niemczech, jak np. Bayer, Mercedes, Volkswagen, Bosch czy Siemens. Warto dodać, że język niemiecki jest używany również w Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Luksemburgu, co zwiększa zasięg posługiwania się nim. Każdy z tych krajów jest również rajem dla miłośników kultury i sztuki, zwłaszcza muzyki klasycznej. Z wiedzą, która pozwala go rozumieć, śmiało można wybrać się do któregoś z tamtejszych muzeów, do opery, na wystawę czy festiwal. Kraje niemieckojęzyczne są także często wybierane na urlop, zwłaszcza zimowy, który można wykorzystać np. na „białe szaleństwo” w Alpach. A że ze znajomością języka niemieckiego jest łatwiej wszystko załatwić, nie trzeba nikogo przekonywać.
Przeczytaj również: Nie tylko angielski, czyli języki obce dla dzieci
Ze smakiem i z kulturą
Od czasu, kiedy tanie linie lotnicze oferują usługi lotów z Polski na Półwysep Apeniński, Włochy stały się chętnie eksplorowanym obszarem przez polskich turystów. Któż bowiem nie lubi spędzać urlopu w towarzystwie wysokich masywów górnych, pięknych plaż nad czystym morzem, z lampką włoskiego wina w ręku i pizzą lub makaronem we wszelkich postaciach na talerzu? Przeszkodą może być jedynie język włoski, którego mieszkańcy Włoch nie porzucili tak łatwo jak Szwedzi czy Holendrzy własnych na rzecz angielskiego. Zwłaszcza w południowych Włoszech znajomość tamtejszego języka pozwoli porozumieć się z mieszkańcami.
Przeczytaj również: Nauka języka obcego – angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego? Porównujemy!
Ponadto, kiedy wsłuchacie się w rozmowę Włochów (lub Włoszek), zauważycie, że jest to język niezwykle melodyjny, a w parze z niezwykłą gestykulacją może uchodzić za język, którym władanie wymaga dużej ekspresyjności. Włochy również mogą pochwalić się olbrzymim dziedzictwem kulturowym (posiadają wraz z Chinami najwięcej zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – aż 55!), a sam język nie jest trudny do nauczenia. Co więcej, z racji tego, że wywodzi się z języka łacińskiego, łatwiej będzie później przyswoić np. język francuski, hiszpański czy portugalski.
W Europie i Ameryce Południowej
Drugim najczęściej używanym językiem na świecie jest język hiszpański. Czy to nie jest najlepsza rekomendacja i powód do jego nauki? Dzięki jego znajomości z łatwością skomunikujemy się nie tylko z mieszkańcami Hiszpanii, ale również w Meksyku, Argentynie, Paragwaju, Chile czy na Kubie – popularnym kierunku na dłuższy urlop.
Warto rozważyć naukę języka hiszpańskiego nie tylko ze względu na pracę, ale również na przeprowadzkę – Hiszpania i kraje Ameryki Łacińskiej oferują wiele ciekawych miejsc do zamieszkania. Trzeba mieć jednak świadomość, że hiszpański z Hiszpanii będzie trochę różnił się od hiszpańskiego z Meksyku czy Argentyny. Stwarza to jednak okazję do porównywania, uczenia się nowego słownictwa i poznawania ludzi z różnych krajów hiszpańskojęzycznych. Dobrym powodem może być także przyswajanie kultury hiszpańskiej w ojczystym języku – muzyki, literatury czy filmów i seriali, które zyskały w Polsce popularność po ukazaniu się pierwszego sezonu „Domu z papieru”.
Aby pogłębić wiedzę o danym języku, mieć motywację do regularnej nauki i poznać inne osoby, które również zmagają się z nauką, warto skorzystać z oferty kursów języków obcych Jagiellońskiego Centrum Językowego, zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana