Jakimi cechami wyróżnia się dobry pedagog?
Współczesna szkoła funkcjonuje w obliczu wielu dynamicznie zachodzących zmian. Od lat obserwuje się również wzrost oczekiwań wobec nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. Są oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo i funkcjonowanie dzieci w przestrzeni szkolnej, rozpoznawanie ich problemów i reagowanie na nie, rozwiązanie ewentualnych konfliktów, wspieranie współpracowników. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć dobry nauczyciel.
Rola pedagoga w szkole
Profesjonalny pedagog powinien mieć pewne cechy, które ułatwią mu pełnienie powierzonych obowiązków. Najczęściej wymienia się:
- cierpliwość – proces nauczania oraz budowania relacji z dziećmi i młodzieżą trwa miesiącami i latami. Konieczne więc jest nastawienie się na długie wypracowywanie efektów na tych polach;
- umiejętność kształtowania poczucia własnej wartości u dzieci i młodzieży – nauczyciel powinien umieć wzmacniać poczucie kompetencji i własnej wartości u młodych ludzi, zachęcać do samodzielności i kreatywności,
- autentyczność – młodzi ludzie cenią sobie prawdę i osobisty język nauczyciela,
- empatię – umiejętność wczucia się i zrozumienia innych ludzi jest cechą, która ułatwi współdziałanie z uczniami,
- refleksję – analizowanie działań, wyciąganie wniosków na przyszłość,
- umiejętność współpracy – dążenie do realizacji wspólnych celów, współpraca z dziećmi, nauczycielami i rodzicami,
- samoakceptację – szacunek do siebie, akceptowanie własnej osoby,
- pasję i zaangażowanie – pozwalają na motywowanie innych, zaciekawienie ich danym zagadnieniem,
- charyzmę lidera – przyjęcie postawy, która sprawi, że dzieci i młodzież będą chcieli wykonywać wyznaczone wspólnie cele,
- poczucie humoru – dystans i humor ułatwiają nawiązywanie relacji.
Jak wskazują specjaliści Centrum Usług Dydaktycznych w Rzeszowie, to tylko niektóre cechy, którymi powinien charakteryzować się profesjonalny pedagog. Wiele z nich można wyćwiczyć i udoskonalić.
Przeczytaj również: Wybór szkoły niepublicznej - czym się kierować?
Jak stać się świetnym pedagogiem?
Odpowiednie szkolenie dla pedagogów umożliwi podniesienie kompetencji zawodowych i rozwijanie się. Dzięki temu nauczyciel może coraz lepiej sprawdzać się w swojej roli zawodowej, opartej na stałych relacjach z dziećmi młodzieżą.
Zajęcia takie obejmują wiele obszarów, m.in. szkolenia BHP, resocjalizacyjne, dedykowane radom pedagogicznym. Dzięki nim pedagog może zwiększyć swoje zaangażowanie w pracy, a w efekcie uzyskiwać lepsze jej rezultaty. Pogłębiana wiedza i odpowiednie podejście mogą mu zjednać sympatię uczniów i współpracowników, a także wnieść wiele wartości do zespołu pedagogicznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana