Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii C?

Spis treści
- Do czego uprawnia Cię prawo jazdy kategorii C?
- Jakie są wymagania na prawo jazdy kat. C?
- Jak wygląda kurs na kat. C?
Auta do 3,5 tony możesz prowadzić, mając prawo jazdy kat. B. Uprawnia ono do poruszania się także zestawem pojazdów, czyli autem osobowym lub terenowym z zapiętą przyczepką o DMC do 750 kg. Kategoria C podnosi Twoje kwalifikacje do pojazdów powyżej 3,5 tony. Do czego jeszcze uprawnia Cię zdane prawo jazdy kat. C? Czy posiadając je, możesz przewozić towary i zarabiać jako kierowca zawodowy? Przeczytaj i sprawdź to dokładniej!
Do czego uprawnia Cię prawo jazdy kategorii C?
Wpis do prawa jazdy o zdanym egzaminie na kat. C otwiera przed Tobą możliwość prowadzenia auta dostawczego o DMC powyżej 3,5 tony. Jak zauważa Adam Sobiech z Centrum Szkolenia Kierowców w Łomży, kat. C cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Dzięki niemu można wsiąść za kółko popularnych „tirów”, czyli ciągników siodłowych. Jednak to nie wszystko, bo kat. C daje Ci też możliwość prowadzenia przyczepy o DMC 750 kg. W ten sposób można stworzyć bardzo praktyczny zestaw, który można spotkać w transporcie drogowym. Co jednak wtedy, gdy chcesz jeździć pojazdem ciężarowym z naczepą o DMC do 24 ton lub z przyczepą samowyładowczą? Konieczne będzie rozszerzenie uprawnień do wariantu C+E.
Przeczytaj również: W jaki sposób można oszacować całkowity koszt uzyskania prawa jazdy kat A?
Jakie są wymagania na prawo jazdy kat. C?
Co trzeba zrobić, by ubiegać się prawo jazdy kat. C na auta dostawcze z DMC powyżej 3,5 tony? Najważniejsze wymagania to:
-
prawo jazdy kat. B;
-
ukończone 21 lat;
-
zaświadczenia od lekarza i psychologa potwierdzające, że nie masz przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych (badania te trzeba powtarzać, by nadal mieć uprawnienia do kierowania pojazdami dostawczymi);
Przeczytaj również: Jak przebiegają badania lekarskie dla kandydatów na kierowców?
-
szkoła jazdy, w której wykonasz szkolenie na kat. C.
Jak wygląda kurs na kat. C?
Jeśli masz za sobą kurs na kat. B przebieg szkolenia na prawo jazdy C nie będzie dla Ciebie większym zaskoczeniem. Przede wszystkim do zaliczenia masz 20 godzin zajęć teoretycznych, które przypominają zasady ruchu drogowego. W ich trakcie poznasz też zasady jazdy autem o DMC powyżej 3,5 tony i jego budowę. Kolejny etap to zajęcia praktyczne w wymiarze 30 godzin. Tradycyjnie rozpoczynają się na placu manewrowym ośrodka szkoleniowego, a po niedługim czasie przenoszą się na ulice miast. Wszystko po to, by zapewnić Ci możliwość oswojenia się z gabarytami auta w realnym ruchu. Końcem kursu jest egzamin wewnętrzny.
Przeczytaj również: Egzamin na prawo jazdy. Najpopularniejsze błędy
Jeśli marzysz o jeździe prawdziwym ciągnikiem siodłowym, prawo jazdy kat. C jest dla Ciebie obowiązkiem. Pamiętaj, że poruszanie się takim pojazdem jest trudniejsze i wymaga innych nawyków niż autem osobowym. Dlatego przemyśl dobrze wybór szkoły, która zapewni Ci wszystko, co niezbędne!
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Trawers-Adr Kursy, Szkolenia Katarzyna Adrianowicz
Szkolenia, kursy
woj. śląskie42-200 Częstochowa, Kilińskiego 16 lok. 17
-
TRANSLATOR Centrum Języków Obcych & Biuro Tłumaczeń
Szkoły języków obcych
woj. dolnośląskie55-220 Jelcz-Laskowice, Gimnazjalna 1