Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii C?
Auta do 3,5 tony możesz prowadzić, mając prawo jazdy kat. B. Uprawnia ono do poruszania się także zestawem pojazdów, czyli autem osobowym lub terenowym z zapiętą przyczepką o DMC do 750 kg. Kategoria C podnosi Twoje kwalifikacje do pojazdów powyżej 3,5 tony. Do czego jeszcze uprawnia Cię zdane prawo jazdy kat. C? Czy posiadając je, możesz przewozić towary i zarabiać jako kierowca zawodowy? Przeczytaj i sprawdź to dokładniej!
Do czego uprawnia Cię prawo jazdy kategorii C?
Wpis do prawa jazdy o zdanym egzaminie na kat. C otwiera przed Tobą możliwość prowadzenia auta dostawczego o DMC powyżej 3,5 tony. Jak zauważa Adam Sobiech z Centrum Szkolenia Kierowców w Łomży, kat. C cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Dzięki niemu można wsiąść za kółko popularnych „tirów”, czyli ciągników siodłowych. Jednak to nie wszystko, bo kat. C daje Ci też możliwość prowadzenia przyczepy o DMC 750 kg. W ten sposób można stworzyć bardzo praktyczny zestaw, który można spotkać w transporcie drogowym. Co jednak wtedy, gdy chcesz jeździć pojazdem ciężarowym z naczepą o DMC do 24 ton lub z przyczepą samowyładowczą? Konieczne będzie rozszerzenie uprawnień do wariantu C+E.
Przeczytaj również: Czy robienie prawa jazdy po 40stce ma sens?
Jakie są wymagania na prawo jazdy kat. C?
Co trzeba zrobić, by ubiegać się prawo jazdy kat. C na auta dostawcze z DMC powyżej 3,5 tony? Najważniejsze wymagania to:
prawo jazdy kat. B;
ukończone 21 lat;
zaświadczenia od lekarza i psychologa potwierdzające, że nie masz przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych (badania te trzeba powtarzać, by nadal mieć uprawnienia do kierowania pojazdami dostawczymi);
szkoła jazdy, w której wykonasz szkolenie na kat. C.
Jak wygląda kurs na kat. C?
Jeśli masz za sobą kurs na kat. B przebieg szkolenia na prawo jazdy C nie będzie dla Ciebie większym zaskoczeniem. Przede wszystkim do zaliczenia masz 20 godzin zajęć teoretycznych, które przypominają zasady ruchu drogowego. W ich trakcie poznasz też zasady jazdy autem o DMC powyżej 3,5 tony i jego budowę. Kolejny etap to zajęcia praktyczne w wymiarze 30 godzin. Tradycyjnie rozpoczynają się na placu manewrowym ośrodka szkoleniowego, a po niedługim czasie przenoszą się na ulice miast. Wszystko po to, by zapewnić Ci możliwość oswojenia się z gabarytami auta w realnym ruchu. Końcem kursu jest egzamin wewnętrzny.
Przeczytaj również: Egzamin na prawo jazdy. Najpopularniejsze błędy
Jeśli marzysz o jeździe prawdziwym ciągnikiem siodłowym, prawo jazdy kat. C jest dla Ciebie obowiązkiem. Pamiętaj, że poruszanie się takim pojazdem jest trudniejsze i wymaga innych nawyków niż autem osobowym. Dlatego przemyśl dobrze wybór szkoły, która zapewni Ci wszystko, co niezbędne!
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana