Jakie tryby kształcenia oferuje CKU?

W Centrum Kształcenia Ustawicznego można nadrobić braki w edukacji i znacznie poprawić swoją pozycję na rynku pracy. Tryb kształcenia dostosowany jest do słuchaczy, którzy muszą pogodzić naukę z obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi. Celem CKU jest zachęcenie, a nie zniechęcenie do dalszej edukacji, stąd dbałość o szeroki zakres oferty zarówno pod względem tematycznym, jak i sposobu jej organizacji.
Centrum Kształcenia Ustawicznego, czyli edukacja jest do nadrobienia
Zwykle ścieżka edukacyjna dziecka, nastolatka, a z czasem osoby dorosłej, jest następująca: przedszkole, szkoła podstawowa, na poziomie średnim: szkoła zawodowa, technikum lub liceum, a następnie: szkoła pomaturalna lub studia na uczelni wyższej. Zdarza się jednak, że ktoś po ukończeniu szkoły zawodowej i przepracowaniu kilku miesięcy czy lat, chciałby kontynuować naukę, a w dalszej perspektywie – zmienić swoją sytuację zawodową. Czasem ktoś był w liceum, ale nie zrobił matury, natomiast po jakimś czasie dostrzegł potrzebę uzupełnienia swojej edukacji i zrealizowania marzeń związanych ze studiami. Losy ludzkie bywają skomplikowane, warto jednak pamiętać, że mamy wpływ na swoje życie, co oznacza między innymi, że możemy nadrobić braki we własnej edukacji.
Nasze Centrum Kształcenia Ustawicznego jest miejscem, gdzie każdy może zyskać drugą szansę edukacyjną. Konieczność podnoszenia umiejętności zawodowych, zdobycie dodatkowego wykształcenia czy przekwalifikowanie się, to rys czasów, w jakich żyjemy – podkreśla specjalistka z Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 w Warszawie. – Jednocześnie zależy nam, aby nasi absolwenci podnosili nie tylko swoje kompetencje w obszarze pracy, lecz by zyskali nowe umiejętności z zakresu ogólnie pojętego funkcjonowania społecznego. By stawali się odpowiedzialnymi członkami społeczeństwa, by umieli budować relacje międzyludzkie, by wiedzieli zarówno jak pomagać, jak i stawiać granice innym ludziom.
Stacjonarny tryb kształcenia
Jeżeli zajęcia dydaktyczne prowadzone są w trybie dziennym, od poniedziałku do piątku, mówimy o stacjonarnym trybie kształcenia. W Centrum Kształcenia Ustawicznego można w ten sposób ukończyć liceum dla dorosłych, gdzie nauka trwa od 3 do 4 lat.
Uczniowie liceum zobowiązani są do udziału we wszystkich zajęciach dydaktycznych, a ich regularność i częstotliwość ułatwia proces przyswajania wiedzy. Jednocześnie przebywanie w grupie osób o podobnej sytuacji życiowej (wymagającej dokształcenia się w życiu dorosłym) ułatwia aklimatyzację i pomaga podjąć edukacyjny wysiłek.
Edukacja w liceum dla dorosłych umożliwia zdanie egzaminu maturalnego i otwiera drogę na studia wyższe. Jednak oferta edukacyjna w CKU obejmuje więcej propozycji niż samo liceum, ponieważ układa się ją według zasady: każdy, kto chce się uczyć, znajdzie tu coś dla siebie.
Zaoczny tryb kształcenia
W ramach tej formy kształcenia, słuchacze uczęszczają na zajęcia w soboty i niedziele. Umożliwia to pogodzenie nauki z pracą zawodową bądź obowiązkami rodzinnymi, jednak wymaga samodyscypliny w uczeniu się. Z tej racji, że nauka nie odbywa się codziennie, pewne porcje materiału trzeba opanowywać samodzielnie, choć oczywiście czas na zajęciach służy wyjaśnianiu niezrozumiałych kwestii czy tłumaczeniu bardziej złożonych zagadnień.
W Centrum Kształcenia Ustawicznego zaoczny tryb kształcenia proponowany jest w ramach:
- liceum dla dorosłych,
- szkół policealnych.
Zaoczne liceum dla dorosłych, podobnie jak jego stacjonarny odpowiednik, daje możliwość uzyskania matury, a co za tym idzie, otwiera drogę do dalszej edukacji.
Jeżeli absolwent liceum nie chce lub nie może pójść na studia, a zależy mu na zdobyciu dalszych kwalifikacji zawodowych, idealnym rozwiązaniem jest wybór zaocznej szkoły policealnej.
Jednocześnie warto pamiętać, że nauka szkole policealnej jest dostępna również dla absolwentów liceum lub technikum, którzy nie mają zaliczonego egzaminu maturalnego. Brak matury nie musi oznaczać końca edukacji!
Co daje ukończenie szkoły policealnej? Pozwala nabyć wiedzę i praktyczne umiejętności, które są bezpośrednio związane z wykonywaniem konkretnego zawodu. Nauka zazwyczaj trwa rok i chociaż odbywa się weekendowo, jednak niekoniecznie każda sobota i niedziela są zajęte. Oferta w Centrach Kształcenia Ustawicznego bywa uaktualniana i dostosowywana do wymagań rynku pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Specjalny Ośrodek Wychowawczy Dom dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki
Ośrodki szkolne, wychowawcze
woj. śląskie42-226 Częstochowa, ks. Kubiny 2 lok. 4
-
Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 4 im. Batalionu AK Parasol
Szkoły średnie niepubliczne
woj. mazowieckie02-776 Warszawa, Hawajska 14 a
-
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej
Szkoły - zespoły szkół publicznych
woj. podkarpackie38-530 Nowosielce, Heleny Gniewosz 160