Jakie są ośrodki kultury w Polsce i po co są potrzebne?

Spis treści
- Czym są domy kultury w Polsce?
- Główne obowiązki ośrodków kultury w Polsce
- Zadania gminnego ośrodka kultury
Ośrodki kultury w Polsce to miejsca, gdzie spotyka się szuka i społeczeństwo. Tworzą centrum edukacyjne i kulturalne gmin, miast czy wsi. Mogą być miejskie, gminne lub dzielnicowe, co przyczynia się do dodatkowej promocji danego regionu. Nierzadko łączą się z ośrodkami sportowymi i rekreacyjnymi. Warto je odwiedzić i sprawdzić, co tak naprawdę oferują. Z naszego przewodnika dowiesz się, czym właściwie są oraz jakie pełnią zadania domy kultury.
Czym są domy kultury w Polsce?
W Polsce istnieje kilka tysięcy ośrodków kultury i sztuki. W ich odnalezieniu w danym województwie lub mieście pomogą internetowe wyszukiwarki. Ich powstanie datuje się na przełom XVIII i XIX wieku, a rozwój na lata międzywojnia. Podstawowym celem ich założenia było szerzenie edukacji, kultury i czytelnictwa u niższych warstw społecznych. Stanowią instytucje, które w szerokim zakresie tworzą, upubliczniają i zabezpieczają polską kulturę. Ponieważ podlegają samorządom, określane są jako centra kultury, centra aktywności lokalnej czy ośrodki znajdujące się w poszczególnych miejscowościach, gminach, miastach, a nawet osiedlach. Pełnią funkcje wychowawcze, kulturalne, artystyczne i edukacyjne.
Główne obowiązki ośrodków kultury w Polsce
Do podstawowych obowiązków polskich domów kultury należy szerzenie zainteresowania i przygotowanie społeczeństwa polskiego do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i jej aktywnego współtworzenia. W związku z tym zajmują się edukacją kulturalną i integrowaniem lokalnej społeczności przez udział w tworzeniu warunków przyjaznych dla kultywowania i rozwijania wartości kulturowych. Przede wszystkim dotyczy to narodowych, regionalnych, etnicznych i środowiskowych wartości. Umożliwiają rozwijanie się amatorskich ruchów artystycznych i wspierają zainteresowanie oświatą i sztuką. Współtworzą atmosferę sprzyjającą rozwijaniu się folkloru i ludowego rękodzieła i rozbudzają i wspomagają aktywność kulturalną. Tworzą i promują innowacyjne formy uczestniczenia w kulturze oraz aktywują i wspomagają różnego rodzaju organizacje kulturalne.
Dodatkowo prowadzą działalność w postaci konsultacji i doradzania. Na przykład instruują animatorów kultury, jak mają wykonywać zadania. Współpracują z organami, stowarzyszeniami i organizacjami zarówno w kraju, jak i za granicą o podobnym zakresie działań. Do pozostałych zadań miejskich ośrodków kultury zalicza się prowadzenie (dodatkowo) działalności gospodarczej. Sprowadza się to do między innymi impresariatu artystycznego oraz agencji artystycznych, działalności promocyjnej czy marketingowej oraz prowadzenia aukcji i pośredniczenia w sprzedaży dzieł sztuki, jak również sprzedaży komisowej. Może się także zajmować wynajmowaniem sal lub lokali.
Zadania gminnego ośrodka kultury
Do głównych obowiązków w obszarze działalności kulturalnej gminnego centrum kultury zalicza się organizacja wydarzeń artystycznych. Obejmują spektakle, koncerty, wystawy, festiwale, odczyty oraz inne zabawy na przykład dyskoteki. Ponadto zajmuje się pracą nad imprezami o charakterze artystycznych, dożynkami, festynami, które mieszczą się w danej gminie i poza jej obszarem. Przedstawiciele biorą udział w prowadzeniu warsztatów i zajęć ze sztuki oraz kół zainteresowań. Prowadzą i organizują działanie zespołów tanecznych, muzycznych i folklorystycznych. Promują kulturę gminy i lokalnych artystów, przyczyniają się do szerzenia edukacji kulturalnej i wychowywania przez sztukę. Zbierają, dokumentują, opracowują, chronią i udostępniają dobra kulturalne. Poza tym sprawują mecenat nad działaniami artystycznymi.
Warto zapoznać się z całym zakresem kompetencji najbliższego ośrodka kultury i skorzystać z wydarzeń artystycznych, jakie organizuje. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Powala również poszerzyć horyzonty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
World Link Firma Usługowo-Handlowa Oyedemi Adewale
Księgarnie
woj. zachodniopomorskie78-100 Kołobrzeg, Partyzantów 18
-
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe M. St. Warszawy
Kultura, sztuka - ośrodki
woj. mazowieckie03-833 Warszawa, Podskarbińska 2