Jakie pojazdy można prowadzić w poszczególnych kategoriach prawa jazdy?

Prawo jazdy jest dokumentem ułatwiającym życie, a także przepustką do znalezienia lepszej pracy i rozwoju zawodowego. Umożliwia poruszanie się pojazdami silnikowymi po drogach publicznych. Prawa jazdy podlegają kategoryzacji pod względem rodzaju pojazdu, do którego prowadzenia uprawniają. Przeczytaj i dowiedz się, która kategoria prawa jazdy najbardziej Ci odpowiada.
Czym jest i jak zdobyć prawo jazdy?
Prawo jazdy umożliwia bezpieczne i zgodne z prawem prowadzenie pojazdów mechanicznych. Jest dokumentem wydawanym przez odpowiednie organy państwowe lub samorządowe po przedstawieniu orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów, odbyciu kursu prawa jazdy w specjalistycznym ośrodku szklenia kierowców oraz zdaniu egzaminu państwowego w WORD. O wszystkich warunkach koniecznych do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy dowiedzieć się można, kontaktując się ze Szkołą Kierowców Ogniwo w Gorzowie Wielkopolskim.
Kategorie prawa jazdy – różne pojazdy i ograniczenia wiekowe
Dyrektywy Unii Europejskiej wprowadziły jednolity wzór prawa jazdy we wszystkich państwach członkowskich i określiły podział uprawnień na poszczególne kategorie. Najważniejsze z nich są kategorie:
- AM – uprawniające do prowadzenia motoroweru i lekkiego czterokołowca.
- A1 – uprawniające do prowadzenia motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i motocykla trójkołowego o mocy do 15 kW.
- A2 – uprawniające do prowadzenia motocykla o moc do 35 kW i motocykla trójkołowego o mocy do 15 kW.
- A – uprawniające do prowadzenia każdego motocykla i pojazdu z kategorii AM.
- B – uprawniające do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, pojazdu połączonego z lekką przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg oraz motocykla o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW (po 3 latach od uzyskania uprawnień).
- B+E – uprawniające do prowadzenia zespołu pojazdów złożonego z pojazdu z kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
- C – uprawniające do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t i holowania przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg.
- C+E – uprawniające do prowadzenia zespołu pojazdów złożony z pojazdu z kategorii C i przyczepy.
- D – uprawniające do prowadzenia autobusu i zespołu pojazdów złożonego z autobusu oraz z lekkiej przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg.
- T – uprawniające do prowadzenia ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego oraz zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep.
Prawo o ruchu drogowym przewiduje również inne kategorie prawa jazdy uprawniające do prowadzenia pojazdów specjalnych, uprzywilejowanych i w ramach transportu miejskiego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Centrum Korepetycji 2+2 Wieluń
Nauczanie indywidualne, korepetycje
woj. łódzkie98-300 Wieluń, Zamenhofa 9
-
Trawers-ADR Specjalistyczne Szkolenia Transportowe
Szkolenia, kursy
woj. śląskie42-200 Częstochowa, Kilińskiego 16 lok. 17