Jak zapisać dziecko do przedszkola niepublicznego?
Zapisy do przedszkola niepublicznego odbywają się zgodnie z ustalonymi przez dyrekcję regułami. Zasady rekrutacji powinny być określone w statucie placówki. Dla wielu rodziców, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy zapisują dziecko do przedszkola, mogą one być skomplikowane. Przedstawiamy krótki poradnik z najważniejszymi informacjami dotyczącymi procedur rekrutacyjnych.
Procedury i dokumenty konieczne przy zapisie dziecka do przedszkola
Rekrutacja do przedszkola niepublicznego jest wbrew obawom wielu rodziców prostsza niż w przypadku placówek państwowych. Warto jednak zawczasu zapoznać się z jej zasadami, aby mieć pewność dopełnienia wszystkich wymaganych formalności. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur rekrutacyjnych zazwyczaj dostępne są na stronie internetowej wybranego przedszkola. Zapis dziecka następuje najczęściej na podstawie karty zgłoszenia. Może być konieczne dołączenie dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie o zatrudnieniu. Przyjęcie dziecka do przedszkola po pomyślnym przejściu procedur rekrutacyjnych poprzedzone jest podpisaniem umowy cywilnoprawnej między dyrekcją placówki a rodzicami lub opiekunami prawnymi malucha.
Przeczytaj również: Jak przebiega rekrutacja do prywatnego przedszkola?
W przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub przewlekle chorujących, warto przygotować odpowiednie orzeczenia oraz zalecenia terapeutyczne. Dla dziecka z niepełnosprawnością, dysfunkcjami bądź innymi specjalistycznymi potrzebami, najlepiej wybrać przedszkole integracyjne. Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z oferty przedszkola Raz Dwa Trzy – My na Mokotowie, przyjmującego m.in. maluchy z zespołem Aspergera i autyzmem. Takie placówki zapewniają specjalistyczną opiekę połączoną z elementami terapii. Przed zapisem warto szczegółowo omówić z pracownikami przedszkola potrzeby dziecka i wziąć udział w dniach adaptacyjnych.
Terminy zapisów do przedszkola niepublicznego
W przypadku przedszkoli niepublicznych terminy poszczególnych etapów rekrutacji mogą się różnić. Niektóre placówki przyjmują dzieci przez cały rok, w innych przyjęcia następują w określonych przedziałach czasowych. Z reguły rekrutacja do przedszkoli na kolejny rok szkolny rozpoczyna się wiosną przed poprzedzającymi go wakacjami. W podobnym terminie odbywają się też dni otwarte oraz zajęcia adaptacyjne dla przyszłych przedszkolaków. Warunki rekrutacji warto sprawdzić nawet rok, a przynajmniej kilka miesięcy przed planowanym zapisaniem dziecka do przedszkola, szczególnie jeśli wybrana placówka cieszy się dużym powodzeniem. Należy też zwrócić uwagę na planowaną datę ogłoszenia listy przyjętych oraz czas na złożenie wszystkich wymaganych do zapisu dokumentów. Niedopełnienie formalności na czas może bowiem skutkować utratą miejsca w placówce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana