Jak poszerzyć kwalifikacje pielęgniarskie?

Pielęgniarka/Położna jest ważnym członkiem zespołu medycznego. Jako pracownik zakładu opieki zdrowotnej wykonuje szereg prac istotnych w procesie poprawy, umacniania zdrowia pacjenta. W zależności od zakresu obowiązków wykonuje zadania pielęgnacyjne, zapobiegawcze/profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz z zakresu promocji zdrowia. Obecnie, aby móc wykonywać ten zawód, konieczne jest ukończenie studiów pielęgniarskich/położniczych W celu prawidłowego wykonywania zawodu, zgodnie z zmieniającymi się procedurami, co wynika z systematycznego postępu w pielęgniarstwie/położnictwie należy poszerzać kwalifikacje zawodowe w ramach kształcenia podyplomowego. Jak można poszerzyć zdobyte kwalifikacje?
Kształcenie podyplomowe pielęgniarek/położnych – co warto o nim wiedzieć?
Firmy specjalizujące się w realizacji kształcenia podyplomowego pielęgniarek/położnych oferują stacjonarne i niestacjonarne systemy oraz rodzaje kształcenia określone w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej. Udział w nich pozwala poszerzyć kwalifikacje zawodowe i zdobyć stosowne uprawnienia.
Wybierając odpowiednią instytucję zajmującą się prowadzeniem kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, warto zwrócić uwagę, czy organizator zarejestrowany jest w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych właściwej dla miejsca realizacji kształcenia oraz w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Jest to gwarancją prowadzenia kształcenia zgodnie z obowiązującymi programami zatwierdzonymi przez Ministerstwa Zdrowia – wyjaśnia ekspert z firmy INPLUS Centrum Kształcenia Kadr Medycznych. Dodaje, że tylko tak uzyskane kwalifikacje są ważne w świetle polskiego i unijnego prawa.
Należy również pamiętać, że udział w kształceniu podyplomowym dotyczy wyłącznie pielęgniarek i położnych mających aktualne prawo wykonywania zawodu.
Jakie możliwości oferują organizatorzy kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych, w tym INPLUS Centrum Kształcenia Kadr Medycznych? Pielęgniarki/położne mogą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności na wiele sposobów. Wśród rodzajów kształcenia podyplomowego znajdują się:
- szkolenia specjalizacyjne, zwane specjalizacjami,
- kursy kwalifikacyjne,
- kursy specjalistyczne,
- kursy dokształcające.
Obecnie najpopularniejszą formą kształcenia są kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne oraz specjalizacje z różnych dziedzin pielęgniarstwa. Oczywiście każdy rodzaj kształcenia podyplomowego obejmuje inną formę i czas trwania zajęć. Jednak wszystkie rodzaje kształcenia składają się z modułu teoretycznego i praktycznego (stażu).
Każdy ze wspomnianych kursów kończy się egzaminem i uzyskaniem zaświadczenia zgodnie ze wzorem określonym przez MZ. Dokument ten potwierdza zdobycie nowych kwalifikacji i umożliwia wykonywanie zawodu w nowym, poszerzonym zakresie, jak również zdobyć lepszą, atrakcyjniejszą pracę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Centrum Korepetycji 2+2 Wieluń
Nauczanie indywidualne, korepetycje
woj. łódzkie98-300 Wieluń, Zamenhofa 9
-
Trawers-ADR Specjalistyczne Szkolenia Transportowe
Szkolenia, kursy
woj. śląskie42-200 Częstochowa, Kilińskiego 16 lok. 17