Jak działają przedszkola Montessori?
Metoda Montessori jest systemem wychowawczym, który kładzie bardzo duży nacisk na rozwój dziecka w indywidualnym tempie oraz na zapewnieniu mu możliwości uczenia się i zabawy w wybrany przez siebie sposób. Metodę tę opracowała i rozpowszechniła włoska lekarka na podstawie swojej pracy z dziećmi. Obecnie przedszkola działające na bazie tych założeń są coraz chętniej wybierane przez rodziców maluchów.
Na czym polega metoda Montessori?
Ten system wychowawczy został stworzony przez Marię Montessori. Obserwując postępy w nauce i tempo rozwoju dzieci, które znajdowały się pod jej opieką, doszła do wniosku, że zagwarantowanie najmłodszym dużej swobody w wyborze rodzaju oraz miejsca zabawy i nauki daje znacznie lepsze rezultaty niż metody tradycyjne.
Badania prekursorki zaczęły cieszyć się sporym zainteresowaniem rodziców i wychowawców, dlatego wiele placówek, takich jak szkoły i przedszkola, zaczęło wdrażać założenia tej metody do swoich programów nauczania. Mówiąc ogólnie, metoda Montessori ma na celu zapewnienie dziecku maksymalnej swobody w wyborze sposobu, miejsca i towarzystwa do zabawy, oczywiście w ramach rozsądku i pod kontrolą opiekuna.
W przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów wychowawczych to maluch decyduje o tym, jak chce się bawić, jakie materiały wykorzysta do swoich zabaw oraz kto będzie mu towarzyszył. Ma także swobodę w wyborze miejsca, w którym będzie wykonywał zadanie, a także czasu, kiedy to zrobi.
Mimo że niektórzy mogą podchodzić do takiego traktowania dzieci dość nieufnie, nie ulega wątpliwości, że stosowana metoda daje bardzo dobre efekty w nauce i wychowaniu najmłodszych – podkreśla nauczycielka z przedszkola Domek Montessori.
Jak wygląda to w praktyce?
Zasady obowiązujące w metodzie Montessori
Maria Montessori, prekursorka metody, opracowała system zasad, które są stosowane w placówkach działających zgodnie z omawianym sposobem nauczania. Jakie to zasady?
- Swobodny wybór zajęć
Dziecko samo dokonuje wyboru, jakie aktywności chce podjąć oraz jaki stopień trudności będą miały wykonywane przez niego zadania. Może też wybrać tempo, w jakim będzie pracować.
- Swobodny wybór materiału
Opiekunowie zapewniają dostęp do różnych materiałów, spośród których dziecko wybiera te, które chce wykorzystać. Ważne, by materiały były dostępne na wyciągnięcie ręki.
- Swobodny wybór miejsca pracy
Maluch nie ma obowiązku wykonywania zadań w grupie, jeśli woli robić je sam. Nie musi także uczestniczyć w zajęciach wspólnych, jeśli w tym czasie zajmuje się czymś dla niego ważnym.
- Swobodny wybór miejsca i formy pracy
Dziecko wykonuje pracę w wybranym przez siebie momencie. Czas jest elastyczny i nie ma wyznaczonych limitów. Podobnie wygląda sytuacja z wyborem formy pracy. Nauczyciel dobiera ją indywidualnie dla każdego dziecka, przy czym maluch wie, że może w każdej chwili poprosić o pomoc. Jeśli jednak tego nie zrobi, nikt nie będzie mu jej narzucał.
Jeśli planujesz zapisać dziecko do przedszkola Montessori, sprawdź, czy dana placówka rzeczywiście działa zgodnie z tą metodą i jakie warunki w niej panują.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana