Czym różnią się przedszkola prywatne od publicznych?

Spis treści
- Finansowanie i godziny pracy
- Wyposażenie przedszkola
- Zajęcia dodatkowe
- Kadra dydaktyczna i grupy dzieci
Każdy rodzic w pewnym momencie staje przed decyzją dotyczącą wyboru odpowiedniej placówki kształcenia dla swojej pociechy. Przedszkole to często pierwsze miejsce, w którym dziecko zostaje bez opieki rodziców i w którym będzie spędzać większość swoich dni. Z tego powodu, aby podjąć właściwą decyzję, warto wiedzieć, na jakich zasadach funkcjonują placówki prywatne oraz publiczne. Sprawdźmy, jakie są różnice między przedszkolami prywatnymi a publicznymi.
Finansowanie i godziny pracy
Główną różnicą między przedszkolem prywatnym a publicznym są kwestie dotyczące finansowania. Mianowicie w odniesieniu do placówek prywatnych rodzice zobowiązani są do zapłaty czesnego, którego wartość różni się w zależności od miasta oraz oferty proponowanej przez konkretną placówkę.
Przeczytaj również: Ćwiczenia życia praktycznego zgodnie z metodą M. Montessori
- Konieczność ponoszenia opłat wiąże się jednak z tym, że przedszkola prywatne zapewniają opiekę dzieciom o wiele dłużej, a co więcej funkcjonują przez cały rok, dzięki czemu stanowią ogromne udogodnienie dla pracujących rodziców. - wyjaśnia przedstawiciel Centrum Dziecka Tulinek w Słupsku.
Wyposażenie przedszkola
Zarówno placówki publiczne, jak i prywatne zaopatrzone są w artykuły dla dzieci, takie jak pomoce dydaktyczne czy zabawki, a na ich terenie zazwyczaj znajdują się place zabaw. Niemniej jednak, przedszkola prywatne oprócz zewnętrznych placów zabaw oferują także wewnętrzne sale, które umożliwiają aktywną zabawę nawet w deszczowe i zimne dni. Place zabaw wewnątrz placówki wyposażone są m.in. w zjeżdżalnie, basen z kulkami oraz ściankę wspinaczkową z odpowiednimi atestami i z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, z racji czego gwarantują całkowite bezpieczeństwo ich użytkowania.
Przeczytaj również: Typowy dzień w przedszkolu. Jak wygląda?
Zajęcia dodatkowe
Ze względu na ograniczone godziny pracy, placówki publiczne oferują dzieciom wyłącznie podstawowe zajęcia oraz aktywności, które nie zawsze są dostosowywane do indywidualnych preferencji i możliwości maluchów. Z kolei w przedszkolach prywatnych w cenie czynszu zwykle zawarte są zajęcia dodatkowe, które zarówno umożliwiają pogłębienie zainteresowań maluchów, jak i nastawione są na dzieci, które przejawiają problemy lub trudności w funkcjonowaniu.
Przeczytaj również: Emocje przedszkolaka. Jak właściwie je odczytywać?
Z tego powodu przedszkola prywatne oprócz organizacji zajęć sportowych, tanecznych i teatralnych, organizują zajęcia terapeutyczne, których celem jest wspieranie rozwoju dziecka m.in. poprzez bajkoterapię, muzykoterapię oraz terapię komunikacji interpersonalnej.
Kadra dydaktyczna i grupy dzieci
W rozwoju każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola szczególną rolę odgrywa nauczyciel i inne osoby, z którymi maluch spotyka się na co dzień w placówce. Dlatego też kadra dydaktyczna w przedszkolach prywatnych rozszerzona jest o logopedów oraz psychologów, dzięki którym dziecko ma zapewnioną profesjonalną i specjalistyczną opiekę.
Warto również wspomnieć o tym, że w prywatnych przedszkolach w porównaniu do publicznych, grupy dzieci są o wiele mniejsze, co sprawia, że wychowawcy mogą dopasować tempo nauki do indywidualnego poziomu rozwoju uczestników. Kameralne grupy będą także o wiele bardziej komfortowe dla maluchów, a co za tym idzie, pozwolą na lepszą integracją z rówieśnikami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Żyrafka Niepubliczne Przedszkole
Przedszkola niepubliczne
woj. łódzkie98-200 Sieradz, Żwirki i Wigury 2
-
Ogródeczek Małgorzata Rusinek
Przedszkola niepubliczne
woj. podlaskie16-400 Suwałki, Nowomiejska 3A lok. 2
-
Radosne Tuptusie Dorota Podsiadło
Przedszkola niepubliczne
woj. dolnośląskie58-560 Jelenia Góra, Jagiellońska 26 lok. E